Morče Cuy

Morče Cuy

Není morče jako morče. Cuy je obr mezi morčaty. Dorůstá váhy 1,8 kg až 2,5 kg. Krom toho se odlišuje i v počtu prstů. Běžně mají morčata 4 prsty na předních a 3 prsty na zadních končetinách, zatímco Cuy může mít 6 – 7 prstů. Prsty jsou buď funkční, nebo jsou v podobě paspárků, čili nejsou pevně přichyceny k tlapce. Mnohoprstost (polydaktylie) je genetická vada, která doprovází tato obří morčata. Paspárky (atavismus) pokud neupadnou sami, je lepší nechat u veterináře odstranit, morče by si je mohlo zatrhnout a dojít k poranění a infekci.

V Jižní Americe se chovají již po dlouhá staletí, a to především na maso. V oblastech kde je chudá zem, není možné chovat velká hospodářská zvířata a maso v jídelníčku najdete pouze při svátečních příležitostech. Novomanželé dostávají jako svatební dar pár těchto cuy morčat. Tato morčata se chovají v různých barvách i druzích osrstění, ale pro konzumaci jsou preferována světlá morčata. Je to především proto, že po porážce je zbavují srsti jako my vepře a konzumují je i s kůží. Chovají se na farmách ve velkých halách, které jsou rozdělené na jednotlivé boxy o velikosti 1×1, nebo 2×2 metry, podle počtu morčat. Krmena jsou převážně travinami, cukrovou třtinou a kukuřicí.

Tato morčata se k nám dostala v 80. letech a my je chováme především jako mazlíčky a k výstavním účelům.

I u nás je najdeme v mnoha barevných variantách, ale i v různých typech srsti. Nejčastější je hladkosrsté s vírkem na čele, ale i jiné např. crested, coronet, rex či sheltie. Průvodním znakem jejich povahy je plachost, proto se nedoporučuje chovat jedno samotné morče a i přesto je potřeba se jim často věnovat. Pro dvě cuy morčata stačí klec 120 x 60cm, i tak je lepší je nechat volně proběhnout po bytě.