Vietnamská prasátka

Vietnamská prasátka jsou již dlouho oblíbená mezi drobnými chovateli a stále se drží na výsluní zájmu. Jsou nenáročná, odolná proti nemocem, jejich chov a odchov není drahý. Pasou se na zahradě a někdy ji i hlídají!

Vietnamská prasátka patří mezi všežravce. A pokud se mohou napást na trávou zarostlé zahradě, sebrat si spadané plody ovocných stromů, jsou náklady na chov opravdu minimální. Jana Němcová z Bubovic, která je chová deset let, o nich tvrdí, že to jsou skromná zvířata, která se obejdou i bez jadrného krmiva a nepotřebují k ustájení ani chlívek. Stačí jim jednoduchý přístřešek, v němž bez následků přečkají i zimní měsíce.

Vietnamská prasátka jsou černá, ale mohou být i šedá a strakatá. Výjimkou nejsou ani bílá.

Prasátko místo sekačky

Velkou výhodou je, že prasátka vypasou trávu na zahrádce, a tak kosa může v kůlně odpočívat od jara do podzimu; spasou i spadané listí. Traduje se, že ráda rozrývají zahrádku. Bubovická chovatelka má jinou zkušenost. Říká, že jejich Matylda ryje pouze, když má mladé. Zřejmě jim hledá něco dobrého na zub, nebo je to učí. Pokud je však sama, je prý trávník netknutý.

Autor
Jindřich Spěvák