Kune kune, naše poznatky k chovu

! Není prase, jako prase!

Prasátko kune kune je mentálně jiné, než ostatní prasata. Tento text se nevstahuje na křížence tohoto plemene!!!

Je opravdu znát, že toto prase je šlechtěné, jako pastevní a hlavně jako „kámoš“. Je vstřícné, spolupracuje, učenlivé a moc čistotné.

Pozor!

Pokud mu nejste schopni nabídnout to co je k jeho chovu přirozené, nemůžete očekávat, že ono vám ze sebe nabídne to nejlepší na oplátku. Tím myslím jeho náklonost, čistotnost a po sléze i chutné maso.

Welfare je opravdu důležité, psychika každého jedince je půl zdraví i u lidí a všech ostatních zvířat a tu druho dělá kvalitní strava (včetně vyváženosti minerálů,….. potřeb těla).

Prasátko kune u nás, má rádo čisté slaměné a hlavně suché podloží, chováme je na vysoké podestýlce. V našem provedení to vypadá tak, že na zem nasypu ředěný práškový chlor s vápencem zasypeme to pilinama (moblinama) a pak vysokou vrstvu slámy, kterou pak postupně jak je třeba přistýlám. Kydáme jedou za rok, ideálně jaro.

Jídlo, je to pastevní prase tedy pro ty, kterým to nedochází NENÍ TO POPELNICE! Pokud do něho, jako do popelnice budete házet plesnivé a nahnilé,……. blafy – což se nehází ani na kompost. Nečekejte od něho kvalitní chuť v mase bez zápachu vepřového a to samé je i s tou čistotou chléva. Vše se odrazí na zadravotní stránce, psychice a potažmo chuti masa. U nás je základ tráva, větve všechny (jedovaté ne!), voda, seno a sláma i minerální doplňky. V období březosti přídáváme speciální granule u nás pro kozy. no a v období po porodu dávku granulí zvedeneme. Granule máme navržené výživovím specialistou na základě různých aspektů, potřeb našeho chovu.

Prostor pro naše prasátka. Máme je volně celoročně ve staém sadu a pohromadě. Selátka prodávame 3- 4 měsíc, aby se předešlo případnému incetu.

Co se týká masa, je vynikající.

Myslím, že člověk né tak znalí v oblasti masa, nerozezná od hovězího.