Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Anglonubian Goats /koza

Chov Anglonubijských koz my je máme na mléko!

Provozujeme prodej ze dvora.

 
Chovem Anglonubijských koz se zabýváme od roku 2015. Od roku 2014 máme evidované hospodářství a stáj pro chov hospodářských zvířat u Českomoravské společnosti chovatelů a.s., od roku 2016 jsme členem Svazu chovatelů ovcí a koz ČR z.s. a Klubu chovatelů Anglonubijských koz a od roku 2017 členem Klubu dojených plemen koz zároveň i ve vedení . 2018 nám byl schválen projekt EKO FARMA ADNEV BOHEMIA (chov hospodářských zvířat a prvovýroba mléčných produktů) v dotačním programu Mladý začínajici farmář. To nás rychleji posunulo k našemu cíli. DĚKUJIEME ZA TO ❤️ Dotace
Chovné stádo máme sestaveno ze zdravých a čistokrevných jedinců plemene Anglo-nubijská koza s předky z kvalitních linií anglických, nizozemských, belgických a německých chovů, pravidelně kontrolovaných na CAE (Infekční arthritis a encephalitis koz)CL (Pseudotuberkulóza – kaseózní lymfadenitida)BA (Brucelóza) a od roku 2015 také na Scrapie (klusavka). Na oživení krve a eliminaci neřízené příbuzenské plemenitby jsme kupupili importované nové krevní linie ze zahraničí. Vlastníme linie:Dandy Outvud: USA, Jupiter: Anglie, Wayward:
Všechny naše Anglonubijské kozy mají v souladu se Zákonem č. 166/1999Sb, o veterinární péči každoročně provedené zdravotní zkoušky na CAE a BA u Státního veterinárního ústavu (SVÚ) Jihlava. Celé stádo včetně narozených kůzlat každoročně očkujeme proti clostridiovým infekcím, tetanu a pasteruelle. Preventivní odčervení nepraktikujeme z důvodu rizika vzniku rezistence, zvířata odčervujeme pouze na základě negativních výsledků koprologie ze SVÚ.
Od roku 2019 jsme se zapojili do mléčné kontroly užitkovosti a podílíme se tak na šlechtitelském programu SCHOK ČR.
V roce 2019 jsme splnili kritéria nařízení (ES) č. 999/2001 vč.novel (nařízení Komise (EU) č. 630/2013 a č. 1148/2014), která stanovují podmínky klasifikace chovů ovcí a koz pro uznávání statusů rizika TSE (klusavka/scrapie) a podmínky pro obchod s ovcemi a kozami v EU.

Anglonubijská koza – standard, charakteristika plemene

Anglonubijská koza je velké mléčné plemeno kozy známé pro její velmi kvalitní a chutné mléko bez charakteristického kozího zápachu. Jeho vysoký obsah tuku a bílkoviny je velmi ceněný výrobci jemných sýrů. Anglo-nubijská koza byla vyšlechtěna v 19. století na britských ostrovech křížením anglických, blízkovýchodních a severoafrických kozích plemen. Pro Anglonubijské kozy je charakteristická klabonosá hlava a široké svislé dlouhé uši. Povahou je Anglonubijská koza velmi inteligentní aristokrat.
Na vzniku Anglonubijských koz se podílelo indické plemeno Jumna pari, egyptské Zairaibi, Chitral z Pákistánu a anglická mléčná plemena. Křížence těchto plemen v roce 1893 nazvali Anglo-nubijské kozy. V roce 1910 bylo plemeno Anglonubojská koza ve Velké Británii zapsáno do plemenné knihy. 
Plemeno Anglo-nubijská koza je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokými svislými ušmi. Rohatost není typickým plemenným znakem. Rohaté kozy mají rohy nasazeny široko od sebe, směřující dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk Anglo-nubijských koz je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, v kříži mohou být mírně vyšší než v kohoutku. Vemeno je polokulovité jemné se širokou základnou. Půlky nejsou výrazně odděleny. 
Anglo-nubijské kozy mají srst krátkou, jemnou, u Anglonubijských kozlů se mohou vyskytovat i delší chlupy, zbarvení je u obou pohlaví nejednotné. Mezi Anglonubijskými kozami se vyskytují se jedinci bílé, smetanové barvy, světle hnědé, kaštanové až černé barvy, případně i strakaté, nebo maskáčové. Živá hmotnost Anglonubijských koz, při průměrné výšce v kohoutku 80 cm, je 60-80 kg, u Anglo-nubijských kozlů s průměrnou výškou v kohoutku 90 cm je 90-100 kg. V některých chovech se vyskytují i ​​robustnější jedinci tohoto plemene, kozy dosahují hmotnosti 110 kg a kozli až 140 kg. Kromě Anglie jsou Anglo-nubijské kozy rozšířené v Irsku, Austrálii, Kanadě, USA, Jižní Americe, Africe a na Blízkém východě.

Užitné vlastnosti Anglonubijských koz

Plemeno Anglo-nubijská koza se vyznačuje vynikající výnosy mléka ale i vysokou plodností, která se pohybuje v rozmezí 200 – 220%, s odchovem minimálně 180%. Produkce mléka za laktaci je 1000 – 1500 l, denní produkce 4-6 l, s vysokým obsahem tuku (4,8%) a bílkovin (4,4%). Nejvyšší zaznamenaná produkce mléka za laktaci u Anglo-nubijské kozy byla 2 531 kg a nejvyšší denní nadojí 8,25 kg. Mléko je bez typického kozího zápachu a příchuti. Je ideální pro výrobu sýrů a všech mléčných výrobků.
Vedle vysoké mléčné produkce jsou jedinci tohoto plemene velmi dobře osvaleni a mají dobrou intenzitu růstu srovnatelnou např. s burskou kozou, která je považována za specializované masové plemeno. Živá hmotnost kůzlat ve věku 70 dní je 18 kg. Průměrný denní přírůstek při odchovu a výkrmu Anglonubijských kůzlat je min. 200 až 220 g.