Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Křepelky

Křepelky 

 1. Kde a jak chovat křepelky?
 2. V čem chovat křepelky?
 3. Kolik kusů se vleze do klece?
 4. Jak velká je klec?
 5. Jaké krmivo?
 6. Jak a v čem skladovat vejce?
 7. Náklady na pořízení chovné klece, krmiva, křepelek a násadových vajec?
 8. Co je lepší – líhnout vlastní křepelky nebo kupovat křepelky ve snášce?
 9. Zápach?
 10. Od známého jsme dostali vejce na ochutnání, ale při rozbíjení jsme měli plno skořápek, co stím ?
 11. Jakým způsobem můžu vejce prodávat zákazníkům? Zákon o prodeji ze dvora

 

Křepelky se dají chovat mnoha způsoby.  Kvůli vejcím, které sloužily pro zpestření jídelníčku. Chov začínánapříklad ve voliéře pro exotické ptactvo, aby křepelky vyzobali to, co ptáci nepozřeli, nebo mají prostě svou voliérku – klec. Další možný způsob je v králikarně. Tento způsob chovu je velice častý, ale dá se praktikovat pouze v menším množství křepelek a v našem podnebí není možné křepelky chovat ve venkovní. Po celý rok. Je potřeba vybrat místnost, která bude v zimním období vytápěná a naopak přes léto, odvětrávaná a to kvůli možnému zápachu právě v období teplých letních dnů. POZOR NA PRŮVAN. V zimním období máme automatické zapínání a zhasínaní světla. Automatický režim je nastaven od 7.00 hod do 21:00 hod. Křepelky je dobré chovat v místnosti, kde teplota neklesne pod 18 stupňů. Je nutné podotknout, že křepelka musí být umístěna v uzavřeném  prostoru bez možnosti úniku, jinak se stane pochoutkou jiných dravců. Nejosvědčenější způsob chovu je v chovné kleci pro křepelky, která má rozměry 100 cm délka, 41 cm šířka, 30 cm výška. Klece jsou opatřeny krmítkemtrusníkem a samozátěžovou napáječkou, která je napojená na barel s vodou.

V případě více chovných klecí, jsou napáječky pomocí hadic napojené na centrální rozvod napájení. V takové vyrobené chovné kleci je ideální mít  20 kusů křepelek. V tento okamžik je potřeba si rozmyslet jestli budete chovat křepelky jen pro vejce na konzum, nebo pro násadu. V případě chovu pro konzumní vejce – křepelky  20 kusů nosnic na klec. Chovají se křepelky v poměru 15 slepiček a 5 kohoutků.

Krmení –  směsí UNI, která splňuje veškeré požadavky na složení vhodné pro zdárný růst křepelek poté i pro výbornou snášku vajec. Mají rády, ale i jádro a maso či trávu.

Vejce před vyskladněním skladujeme při teplotě 8 stupňů v obalech na křepelčí vejce po 18 nebo 30 kusech.

Líhnutí vlastních křepelek? Proč ne?Jednoznačně je to výborná nevšední záležitost, při které se Vám pod rukama líhne nový tvoreček ve velikosti čmeláka.

Vejce sa dají rozbíjet nožem, ale v talíři většinou končí spousta skořápek.Doma používáme kleště na křepelčí vejce, video mužete zde.

Krepelčí vejce můžete prodávat dle zákona o  prodeji  konzumních vajec (dle novely zákona č. 166/1999 Sb. v § 20v o prodeji ze dvora pouze v maximálním množství 60 kusů na osobu za týden).