Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Co je dobré vědět o chovu koz

Zvířata se musí hlásit na SCHOK a na CMSCH od 1 kusu !!!

Minimální požadavky na chov a ustájení koz

Základní vědomosti, které by měl znát každý chovatel koz.

Zaevidování nového chovatele a jeho hospodářství !!!   Registrační lístek

CMSCH je Českomoravský svaz chovatelů    Zde je potřeba zaregistrovat provozovnu a všechna zvířata. Zde se objednávají a vydávají známky i duplikáty na zvířata.

SCHOK je Svaz chovatelů ovcí a koz   Zde je potřeba nahlásit své hospodářství koz.

   KONTROLA ZDRAVÍ

Portál farmáře SZIF je Státní zemědělský intervenční fond   Zde budete moc nejen přesunovat a hlásit zvířata online přes internet v přehledné databázi.

Více o funkci tohoto portálu zde   Žádost o přístup

Tak to by bylo uřadování, zdá se to složité, ale opravdu nenía. Všude jsou vstřícní a vše je zdarma.

No a přímo k samotnému chovu koz zde: 

Chov Anglonubijských koz (AN)

Chov zakrslých koz (ZK) holandského typu (ZH)

Nakup zvířat do chovu

Kozel

 Zvíře má osvědčení na euro formulari !!! . Dříve narození jedinci mají průkaz o původu – modrý papír – na něm je jeho číslo ušní známky, přidělené číslo státního registru ( zkratka linie + pořadové číslo), jméno chovatele, majitele a pak čísla a linie rodičů, jejich předků u samic výsledky KU s výslednou třídou. Podle ušního čísla Vám to na SCHOK ověří 🙂

-pokud neprošel bonitací, nemá POP ( neměl by mít :D) . V podstatě Vám stačí číslo známky v uchu a paní Kořínková Vám to ověří. Kontakt si najděte na stránkách SCHOKu.

Pak je ještě možnost na stránkách SCHOK vyhledat podle seznamu plemeníků – ale podle mě to není moc aktuální

V podstatě by Vám ani nikdo nemněl prodávat mladého kozlíka s nárokem na POP, uchovnit má chovatel na trzích a prodat až obonitovaného plemeníka s POP, když se prodá přímo na trzích, nový POP se jménem chovatele už dostane ten co koupil vystavené na své jméno

Matka i otec musí mít POP. – všechny kozičky dostanou POP. Kozlík dostane POP, jen pokud má matka vydojenou třídu a je zařazena( byla v minulosti a třídu vydojila) v Kontrole užitkovosti. A to proto, aby do chovu nešlo všechno co má koule a jen pokud možno to nejlepší …. bohužel se to moc nenodržuje, ale to je věc druhá ….

A máme tu závěr a velké finále – POP a výsledky Kontroly užitkovosti Vám neřeknou vůbec nic. KU si ve většině dělají chovatelé sami bez jakéhokoliv dohledu a za další

Můžete si pro jistotu nechat udělat testy paternity, takže máte zaručené že otec je ten otec a matka je opravdu ta matka daného jedince. Dobry Chovatel vám na požádání testy zařídí ? jako my‼️

Paternita se dá dělat a to z krve a prý i z chlupů u koz ?
Na Hradišťku. 

Ještě doplním, dotace na kozla s POP je, každý rok se stanovuje výše, v posledních letech je zhruba 7300,- za rok. Proto je mnohem lepší držet doma čistokrevného kozla, než nějakého “voříška”. Neporušujete s tím zákon a ještě máte příspěvek na krmení.

Každopádně při výběru plemeníka se můžete orientovat podle sražených bodů ( nej je ER, následuje EA, EB, I. a II třída), ptát se za co dostaly srážku – původ ( malý nádoj matky, nízké složky), nebo exteriér ( podkus, předkus, vady postoje, hřbet, barva, váha ….) Už bych hůř jak EA nikdy nevzala.

 

 

 

 

 

© Adnev Bohemia 2015 – všechna práva vyhrazena