Důležité
Koza není, jako ovce zvíře, které rádo spásá trávu. Spásá trávu, protože jí nic jiného ve většině případů nezbývá. Koza miluje keře, nálety, jehličnany i listnaté stromy. Mnoho jejich plodů, ale i bylin, spíše ty vyšší. To znamená, že kozu můžete mít i když nemáte velké louky. Bude prosperovat i ve výběhu bez pastvy, pokud ji zajistite seno, slámu, vodu ad libitum a šťastnou ji udělají pravidelé přísuny větví. No a dogma tohoto systému (nepasení) je speciální vyvážená krmná směs pro každou kozu a chovatele na míru!
Koza a Anglonubijské obzvláště miluji kontakt, jsou rady v přítomnosti lidi, spíše bych je mentálně prirovnala ke psům.
Koza je velice “labilní” a to se velice špatně odráží na jejich zdravotní stránce. Nesnášejí stres – “můžou z něj i zemřít”. Tramatizovat je může převoz, nové prostředí, denní režim,…… JE DŮLEŽITÉ POMALU ZVYKAT.
Příprava stání pro zvíře
Jsou nějaké parametry, které chce KVS(kraj. vet.sprava). Je důležité, aby zvířata měla závětří, AN nesnášejí průvan. Trpí na rýmu a kašel. Naše kozy jsou “v teple” nikdy jim neklesne teplota pod bod mrazu v kozíně. Musíme, ale zajistit dostačující odvětrání a to i kvůli čpění moči. Další podle mne důležitá věc je rozhodnout se zda rohate a nebo bezrohé stádo (kozy). Kzy jsou ludry a sikanuji se❗ Není to opravdu dobré jak kvůli psychice tak i fyzicky (zranění).
Příprava před koupí zvířete
Koupě
Kontrolujte zdravotní stav, podmínky odkud zvíře je, srst (vnější paraziti),
Zdravotní stav
Krmení
Kůzlata
Dorost
Matky
V laktaci
Zašusení
Porod
Do 1 hodiny po porodu se kůzle musí napít mleziva od matky, do 2 hodin opakujeme 3x. Získává se tím veškerá imunita kůzlete. Je velmi důležité, aby se po porodu kůzle řádně promasirovalo po celém těle a hlavně v oblasti bříška. Je potřeba zaktivovat střeva! Pokud se zvíře do 5 max 12 hodin nevykaká je potřeba mu pomoci, lžičku oleje a masáží bříška a to opakovaně. Pokud problém přetrvává dávám špetku křemeluny k oleji. Důležité pro imunitu je i to, aby se matka měsíc před porodem nikam nestěhovala.
Dojeni
Prostory a stlaní
Vysoká podestýlka má výhodu v izolaci tepla v kozíně. U nás se velice osvědčilo vrstvy střídat. Základem jso piliny, které vytvářejí kyselé prostředí a to nemají rady kokcidie, také dobře absorbují vlhkost. Dále poprašek směsi (zeolit, vápenec, chlor) a nahoru slámu. Dále přistýlat podle potřeby a střídat. Jednou za měsíc pocukrovat směsí.
Voda
Kde je vlhko tam se daří kokcidiím! Je důležité mít všude sucho. Voda (napáječky) a okolí musí být čisté a pravidelně čištěné. Plak slizu je opravdu nežádoucí. To platí i o žlabu na krmení. Nehazet nic pro zvířata na zem.
Hygiena, čistota je opravdu půl zdraví