Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Prasata KUNE-KUNE

KUNE-KUNE

Kukne-Kune Adnev Bohemia nejen s PP

 

 

Historie: Země/místo původu: Nový Zéland
Kune Kune prase je malé plemeno domácích prasat z Nového Zélandu. Pochází pravděpodobně z asijských domácích plemen přivezených na Nový Zéland kolem roku 1800 velrybáři nebo obchodníky. Byli tradičně chováni domorodými Maory a kunekune znamená v jazyce Maorů “buclatý”.

Prostřednictvím stále rostoucího počtu chovatelů a majitelů mimo Nového Zélandu, Kune kune žije nyní na celém světě od Guatemaly do Severní Ameriky a také v Británii, kde po svém příchodu v roce 1992 se stala tato prasata velmi populární. Mají zde chovatelský klub a vlastní stránky plemene.

Využití:
Kune Kune prasata jsou klidné a přátelské povahy a jako taková jsou nyní často chována jako domácí mazlíčci. Lépe než v bytě se jim však daří při pastevním chovu na zahradě. Samozřejmě je možné je i konzumovat, jako běžná prasata a jejich maso je při dietní stravě velmi chutné.

Vzhled:
Kune Kune prasata jsou chlupatá, s krátkýma nohama, krátkou tlamou a velmi kulatým tělem. Jejich barvy jsou černá a bílá, černá, zázvorová, bílá, zlatá, světle hnědá a hnědá. Vyskytují se v kombinaci všech těchto barev (skvrny). Mohou mít střapce (neboli Pire Pire) visící z dolní čelisti. Střapce jsou asi 4 cm dlouhé.

Průměrná hmotnost: 50 až 80 kg.

Ošetřování v bytě:
Prasata jsou jedním z nejjednodušších domácích mazlíčků na údržbu. Vyžadují jen občasné mytí jemným šamponem na odstranění nečistot z těla a nohou. Pro výstavní prasata ostříháme přebytek srsti z ocasu a uší. Pomocí kartáče na vlasy mužeme česat srst a odstranit prachové částice nebo piliny, které mohou být přichyceny v srsti.

Výživa:
Jako všežravci, kteří jedí rostliny i zvířata, budou prasata konzumovat téměř cokoliv, co je jedlé, jako je ovoce, kořeny, květy, tráva, hmyz, červi, všechny druhy masa, a dokonce i zbylé kousky od jídelního stolu. Kune kune prasata nepotřebují příliš potravních doplňků v případě, že většinu roku stráví na pastvě.

Na rozdíl od přežvýkavců (skot a kozy), prasata mají jeden žaludek. Pro zdravý a rychlý růst prasata vyžadují vysoce energetickou stravu skládající se z obilí (kukuřice, oves, pšenice, ječmen), plus proteiny a vitamínové doplňky. Většina komerčně dostupných krmiv pro prasata kombinuje různé zemědělské zrniny a nezbytné doplňky pro zajištění rychlého a efektivního rozvoje. Toto je však nezbytné jen v době vývoje selete do roku věku, kdy prase kune kune dosahuje dospělosti. Pro prasata je nejlepší možnost stálého přístupu ke krmení v průběhu dne, aby mohly růst tak rychle, jak je obvykle možné. Krmení by mělo vždy obsahovat dostatečnou dodávku čisté, čerstvé pitné vody.

Bydlení:
Prasata jsou aktivní, zvědavá zvířata, která vyžadují prostor, aby ho prozkoumala, cvičení, a jsou přirozeně energická. V první řadě je potřeba zvážit dostatečnost prostoru, vzhledem k jejich velikosti a hmotnosti, protože prasata, které jsou v přeplněném nebo pouze malém prostoru trpí narušením zdravého vývoje.

Přestože se neustále pohybují a oceňují otevřené prostory a čerstvý vzduch, prasata také vyžadují přístřešek nebo bydlení, které jim umožní spát na suchém a čistém prostoru v noci. Ideální teplota prostředí je 15-21°C. Teplý přístřešek s podestýlkou z dřevěných pilin či slámy je potřebný během chladných měsíců, vodní rozprašovače nebo bazének jsou doporučovány pro nejteplejší měsíce. Ohradu z pletiva nebo el. ohradník, stín stromů a rybník doporučujeme pro venkovní stanoviště.

Zdravotní problémy – píší zdroje:
Přes svou energii a společenský charakter jsou prasata citlivá zvířata. Jsou lehce stresována cestováním, očkováním, extrémními teplotami, a novým prostředím. Stres u nich zvyšuje náchylnost k chorobám, jako je zápal plic a zánět průdušek (i díky svým malým plicím v poměru ke své velikosti). Jsou také citlivá na zvířecí viry, jako je chřipka. Prasata obyčejně trpí na svědění (proto se s oblibou drbou) a parazity (vši, klíšťata a červy).

Zdravá prasata mají lesklou srst, světlé oči, velkou chuť k jídlu a spoustu energie. Jejich normální teplota je 39°C. Odchylky od normální teploty a jiné známky špatného zdravotního stavu, včetně průjmu a kašle by měly neprodleně být dány na vědomí veterináře. – Já se s tímto neztotožňuji.

Chování/Temperament/Aktivita:
Kune Kune prase je inteligentní a přátelské. Hodně často si spokojeně „pochrochtává“. Snadno se naučí jednoduché povely typu „sedni“, a pokud si přivyká od malička, tak slyší na jméno, nechá se vodit na postroji a vodítku a samozřejmě se i vykoupat. Miluje drbání, ke kterému se většinou uloží na bok a spokojeně tak odpočívá.

 

Pro referenci je k dispozici oficiální seznam registrovaných chovatelů Kune-kune v ČR.

V ČR není zatím PK (plemenná kniha) a proto se hlásí přes Rakouskou PK ZDE

Jediné co u nás zatím je , jsou FB stránky ZDE.

Přihláška do klubu v Rakousku – potřebná pro vydání PP selat.

Seznam chovatelů a v ČR