Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

SAO – naši středoasiati

 

Adnev Bohemia se věnuje chovu prastarého plemene Středoasijského pasteveckého psa- SAO – Alabai. V současné době vlastníme 4 typické představitele tohoto plemene, některé jsme importovali ze špičkové CHS Konstantin-Katakomba Temudžin z Maďarska – a to Fenku Daiwen a pes Gila. Oba jsou uchovněni pod FCI. Jelikož se ukazuje, že toto spojení je z hlediska povahy a zdraví velice v souladu s původním charakterem Alabae, opakovalo se krytí třikrát. Také nás k tomu vedlo hledisko, že žádný z jedinců vrhu A a B nebyl prodán “na chov” a tímto vrhem Daiwen i Gil opouštějí svou rodičovskou dráhu. Jsme s tímto spojením tak spokojení, že doma zůstala Banardok z našeho vrhu BCayeli z vrhu C. Pod záštitou KSS (FCI) jsme odchovali  vrh “A“,” B” i “C.

.

Náš “manuál” ke štěňátkům zde.

Středoasijský pastevecký pes (anglicky: Central Asian Shepherd dog, rusky: Среднеазиатская овчарка, zkratka SAO), v asijských zemích také nazývaný Alabaj, je molossoidní pracovní psí plemeno původem z Turkmenistánu.

Kouzlu tohoto nádherného a majestátního plemene jsme úplně propadli. Náš Gil a Daiwen jsou nejen úžasní společníci, ale především neohrožení ochránci celé naší rodiny. V současné době plánujeme štěňátka (KSS, rodokmen FCI). Na náš předchozí vrh se můžete podívat zde.

Avrh

Středoasijští pastevečtí psi jsou velcí psi, robustní stavby těla, silní, odvážní, nedůvěřiví vůči cizím, snadno přizpůsobiví různým klimatickým podmínkám. To umožňuje široké využití plemene v nejrůznějších oblastech. Snesou i drsnější povětrnostní podmínky, jelikož jsou od přírody vybaveni velmi hustými a dlouhými pesíky obdařeným kožichem. Dobře snášejí zimní podmínky i situace, kdy musí vydržet bez dostatku potravy a vody. Alabai (SAO) je primárně samostatný hlídač a obranář, hlídá neustále a veškerý čas, i během spánku, podřizuje této prioritě. Pokud začne chránit, příkazy psovoda jsou pro něj druhořadé. V situacích, které vyhodnotí jako krizové, kdy je jeho rodina či majetek v nebezpečí, jedná podle vlastního uvážení. Pokud cítí ohrožení svých blízkých, je připraven protivníka i zabít.

FB: Naši SAO – ALABAI

 

Daiwen K.K. a Gildis K. K.

 

Pozn. Kupírování uší zvířat je v České republice zakázáno od roku 1992, tento zákaz je ošetřen zákonem 246/92 sb na ochranu zvířat proti týrání.