Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Manuál pro nové majitele

 

  www.adnevbohemia.com

 

  1. Zdravotní kondice štěňátka v den odběru:

   Majitel si při předání řádně prohlédl zdravotní stav štěňátka, nenašel žádné vady a ani zdravotní problémy. Majitel si je dále vědom, že další vývoj štěňátka závisí na genetických předpokladech rodičů, správné výživě a celkové starostlivosti nového majitele. Potvrzuji, že nevím o žádných genetických vadách rodičů a prohlašuji, že oba rodiče jsou zdraví. 

Další očkování a odčervení po konzultaci s Vaším veterinárním lékařem.

Očkováno – záznamy jsou v pet pase:   po měsíci se opakuje naposledy + vzteklina.

Štěňátko bylo řádně 3x odčerveno – záznamy jsou v pet pase:

Odčervení je potřeba vždy po 14 dnech opakovat. Jednorázové podání znamená, že se dá jeden den (ne několik dnů po sobě jdoucích).

 

  1. Poučení pro kupujícího:
  • Zamezit jakýkoliv styk s cizími psy do období, dokud štěňátko nebude mít dokončené veškeré očkování. Není vhodné vystavovat jej ani přítomnosti nemocných lidí.
  • Nezatěžovat štěňátko dlouhými vycházkami, během u kola v období růstu přibližně do 18 měsíce věku štěňátka.
  • Doporučujeme sestavit štěňátku denní odpočívací režim v období jeho růstu.
  • Je dobré si štěňátko pojistit a registrovat dle čipu.
  • Jsem jednoznačně a striktně proti produkci štěňat bez PP- průkaz původu. Nepřeji si, aby jakákoliv štěňata z mého chovu sloužila k takovému účelu!!! Zvažte sami zda chcete riskovat, že pak se například spojí sourozenci a linie se zdegeneruje natolik, že se budou rodit poškození jedinci se špatnou povahou, kteří umřou například ve 2 letech. Prosím Vás NEPRODUKUJTE PSY bez PP. Věřím, že jste stejně smýšlející a předem děkuji.
  • Pokud se kupující nechce věnovat chovu a produkci štěňat s průkazem původu, doporučuji psa/fenu nechat kastrovat a to pouze ve věku jeho pohlavní vyspělosti.

U nás bylo štěňátko krmené zn. Happy Dog – Baby Grainfree /fáze, nebo Happy Dog Profi Line Puppy Maxi 20 kg + BARF, tedy spíše naopak. Prostě BARF- doporučuji  další krmení Happy Dog Baby Granfree fáze 1  +  BARF a následně  Young- Junior  fáze 2. Preferuji stravu BARF ( maso včetně vnitřností  + hovězí, vepřové, ryby, zvěřinu (vařenou), kuřecí a drůbež z domácího odchovu + tvaroh, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, kozí mléko, celá vejce, skořápky, kvasnice atd./) + Roboran pro psy. Na netu je mnoho specializovaných prodejen BARF i se závozem do domu. Pokud se rozhodnete pro granule je v hodné zapojit do krmiva i přírodní stravu, třeba syrové maso /cca 2 x týdně/ – hovězí, vepřové, ryby, zvěřinu, kuřecí a drůbež z domácího odchovu + tvaroh, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, kozí mléko, celá vejce, skořápky, kvasnice atd./ nemíchat se super – prémiovými granulemi – tam je vše vyvážené a bylo by to kontraprod.

Systém krmení doporučujme následný:

do 4 měsíců věku štěňátka 3-4 x denně / v tomto věku doporučuji BARF+  granule a podávat namočené  ve vodě, vývar apod.

od 5 – 10 měsíce věku štěňátka 3 x denně.

od 12 – 18 měsíce věku jako i celý život 2 x denně, přejít plně na BARF.   

    MŃAMKY 

kosti větších zvířat, ocásky – oháňky, ouška, „údy“ – SYROÉ a ČERSTVÉ!!!,

TOP je morková kost a neprané držky i vemeno je fajn  

   HRAČKY

Propocené “smradlavé“ triko! staré ponožky vycpané slámou a zauzlované, silné lano s uzlem, …

  • Upozorňuji, že štěňátku je nevhodné podávat jakkoli tepelně upravené kosti ani jiné tvrdé nepřírodní předměty na kousání, které by mu mohly poškodit zkus, případně vylámat mléčné zuby. Nepřetahovat se do přezubení!!! (Doporučuji syrové kosti.)
  • Pozor na torze žaludku! Není vhodné dávat věci z buvolí kůže, sušené vnitřnosti, no vlastně cokoli i uzené a další podobné jídlo. Misky jsou vhodné dát na stojan a po jídle nechat psa v klidu. Pokud chcete tomuto problému předejít je možnost nechat přišít preventivně žaludek.
  • V období měnění zubů a růstu štěňátka je možné podávat kloubní výživu. /podle dohody s veterinářem například Alavis (pro koně), hydrolyzovaný kolagen, popřípadě povařené vepřové nožičky a to obrané!!!/ Jelikož preferuji BARF volím poslední variantu, v období vývoje 2x týdně dále pak 1 za 14 dnů – 5 nožek.
  • Oba rodiče štěňátek mají správný nůžkový zkus, jsou zdraví, nebyly u nich vykonané žádné operace, neberou žádné léky. Jsou ve velice dobrém zdravotním i psychickém stavu, stejně tak i jejich potomci.
  • Budu ráda pokud zůstaneme v kontaktu a JÁ VÁM poskytnu doživotní chovatelský servis.

Odborné doporučení chovatele a rady:

  • Dbejte na správnou výživu /nepřekrmovat, hlídat hladinu vápníku, energetickou složku, procento bílkovin v potravě, což při vaření a BARFu tak dobře nejde, proto je pro absolutního laika lepší koupit granule v super-prémiové kvalitě, které budete podávat v doporučených dávkách a nic kromě kvalitních chondroprotektiv už nepřidávejte. / vitaminy a podobné/. Pokud, ale nastudujete a proplujete do BARF stravování je to velké plus pro Vás i psa. Stojí to za to!!!
  • Od začátku dbejte na vhodné krmení do poručené chovatelem případně veterinárním odborníkem a pamatujete, že výživa je zdaleka nejdůležitějším faktorem a má až 70 % podíl na vývoji daného jedince. Velká plemena ke kterým SAO patří, mají pro dispozice ortopedickým problémům, protože mají genetický potenciál k velmi rychlému růstu( ne-pře-kr-mo-vat ). Ale pokud je dorazíte nevhodnou výživou, tak si o ortopedický problém v podstatě koledujete. Proto platí jednoduchá poučka – max. růst není optimální růst!
  • Dalších 10 % úspěchu připadá na podmínky chovu a rozumně dávkovaný pohyb. Přiměřeně dávkovaný pohyb je velmi důležitý aspektem pro zdravý vývoj štěňátka obřího plemene jakým je SAO. Obecně platí zásada, že štěňátko by si mělo v ideálním případě volit jeho dávku samo, a to všechno opět proto, aby nedošlo přetížení vyvíjející se kostry a vzniku z toho plynoucích ortopedických problémů. Procházky volte raději kratší, ale více krát denně, než vyrazit jen jednou za den, za to na dlouhý náročný výlet. Měli byste chodit krokem a pokud štěňátko chce, tak ať si běhá /zátěž si volí samo/, pokud ho ale nutíte běžet, tak může nastat problém.
  • Samozřejmě při tom všem je potřeba i jistá dávka štěstí. Bohužel anebo bohudík se jako v životě, tak i v medicíně nedá všechno naplánovat na 100%. Jinými slovy – můžete si koupit štěňátko ze zdravého, skvělého podchyceného chovu, můžete ho disciplinovaně krmit super-prémiovými granulemi a zodpovědně brát na pohybu, a i tak se může stát, že Váš pes problémy mít může. S tím je potřeba se smířit. Ale vždy je třeba doufat v trochu toho obyčejného štěstí a Vaše štěňátko bude milým kamarádem od společných kroků až k těm posledním….
  • Jsem jednoznačně a striktně proti produkci štěňat bez PP- průkaz původu. Nepřeji si, aby jakákoliv štěňata z mého chovu sloužili k takovému účelu!!! Zvažte sami zda chcete riskovat, že pak se například spojí sourozenci a linie se zdegeneruje natolik, že se budou  rodit poškození jedinci se špatnou povahou, kteří umřou například ve 2 letech. Prosím Vás NEPRODUKUJTE PSY bez PP. Věřím, že jste stejně smýšlející a předem děkuji.

  Povinnosti nového majitele …

je obstarat vhodné podmínky k živobytí psa, přizpůsobit se mu v jeho životních potřebách.

   Prosím a žádám Vás starejte se o pejsky. Mají stejnou né- li větší hodnotu na této planetě než lidé!                                    

Jsem tu pro ně.

Matka štěňátek 

– Daiwen Konstantin Katakomba Temudžin je fena mohutného rámce vhodná na výstavu a pro své obětavé srdce vůči svému potomstvu vhodná do chovu. Winy je dobry hlídač a super plyšová medvědice pro děti. Je vychována v prostředí, kde jsou dětí, kozy, kočky a majitelka vede zvířecí hotel. Daiwen je vůdčí a razantní fena, pokud narazí na slabého jedince, řeší situace nekompromisně, jinak je nekonfliktní vůči všemu živému, co je v domě.  Pokud by někoho ale napadlo lézt k nám přes plot, myslím, že by nastal přirozený BARF. Je to dobrá fena po všech stránkách.

Otec štěňátek

– Gildis Konstantin Katakomba Temudžin je velice impozantní pes se zajímavým rodokmenem a dokonalou rodinnou povahou.Je vhodný pro chov a stejně jako Winnie je vychován v prostředí, kde jsou děti i zvířata. Je nekonfliktní vůči všemu živému, co mu představíme, ale dobrý obránce svého teritoria. 

O Sao

   Středoasijští psi aneb středoasijský pastevecký pes, turkmenský Alabaj, středoasiat, asiat a dle řádu ČMKU  SAO patří do skupiny psů dogovití – V Rusku započal soustředěný a systematický chov středoasijského ovčáka teprve před 30ti lety, přestože jejich existence se datuje již 200 tisíc let před naším letopočtem.

   Pro milovníky psů hledající spolehlivé a nenáročné strážní plemeno je středoasijský ovčák bezesporu velmi perspektivní. Tento velký, mohutný, působivý, otužilý a na výživu nenáročný pes si získává řadu příznivců svými vlastnostmi, v nichž se projevují znaky primitivních pastevecko-strážných horských psů a současných evropských dogovitých plemen. Je hrdý a nezávislý, samostatný a nedůvěřivý k cizím, současně neobyčejně inteligentní a velmi vnímavý a pozorný ve vztahu k hospodářství.

   Tito psi potřebují zkušenosti a velkou pozornost při jejich socializaci a výchově. Je-li dosáhnuto vzájemného porozumění mezi psem a psovodem (majitelem) jsou Asiati velmi dobře cvičitelní a nemají mnoho nevhodných vlastností charakteristických většině ovčáků horského typu. Výcvik středoasijského ovčáka je potřeba začít co možná v nejranějším věku vzhledem k tomu, že jsou velmi konzervativní, svéhlaví a jen pomalu  si osvojují naučené věci. Je třeba mít na zřeteli, že jsou tito psi nedůtkliví až urážliví a způsobenou křivdu nevhodným zacházením si jednou provždy pamatují. Proto při výchově Asiata je třeba být vlídný a ohleduplný, ale důsledný a vytrvalý, ozbrojen velkou dávkou trpělivosti.

   Psi velmi lehce vytvářejí smečku a běžně se velmi dobře chovají i k ostatním domácím zvířatům chovaným společně s nimi. Tito psi se cítí mimochodem také velice dobře i v bytech. Lehce se přizpůsobují jakémukoli klimatu. Jsou nenároční na výživu a ve zralém věku nepotřebují příliš velkého fyzického zatížení. Ve své podstatě jsou velice zdraví, vysoce odolní a dlouhověcí, později dospívají. Při krmení je nutné sledovat zachování střídmosti.

    Charakter plemene závisí od regionu, kde se formovala určitá populace a jaký byl cíl  šlechtění a využívání. Například v některých regionech Střední Asie psy agresivní vůči člověku likvidovali, aniž by brali v úvahu jejich pracovní kvality. Naopak u psů hlídajících stáda dobytka se  tyto vlastnosti cenily a agresivita byla chápána jako hlavní kvalitativní znak.

   Středoasijský ovčák je pes majetnický a pracuje zejména na svém teritoriu. Je předurčen pro ochranu člověka a jeho majetku, tak tomu bylo odjakživa. U středoasijského ovčáka je od přírody založena velká fyzická síla.  Asiat pracuje na svém teritoriu i při velmi vysokých propadech teploty.  Majitel středoasijského ovčáka musí pochopit existující potřeby těchto psů, ztotožnit se s nimi a pochopit tradiční způsoby jejich výchovy a nesnažit se vytvořit jim stereotyp chování “civilizovaných” plemen. Jinak může tato snaha skončit tragicky pro okolí nebo psa.

Velmi zdrcující je pohled na psy se zlámaným charakterem. Zhodnoťte proto dobře své možnosti pokud si chcete středoasiata vybrat  poraďte se i s chovatelem.

   Za jakékoli chování psa je zcela zodpovědný člověk!!!!

A proto bych chtěla říct: lidi zvážte, kdy a jakého psa si pořídit, či si ho pořídit vůbec.  Není to věc na pár měsíců, ale investice a styl života na 10 až 15 let!! Bez tohoto vědomí by si nikdo neměl psa pořídit. Psi milují daleko věrněji než člověk, a proto také daleko více trpí, když ho jeho páníček, který je pro něj bohem, opustí.

   “Není jiného takového zvířete, které by tak razantně změnilo celý způsob života, celou škálu svých zájmů a zdomácnělo by tak, jako pes…”

 

 

Pozn. Kupírování uší zvířat je v České republice zakázáno od roku 1992, tento zákaz je ošetřen zákonem 246/92 sb na ochranu zvířat proti týrání. 

© Adnev Bohemia 2015 – všechna práva vyhrazena