Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Šneci 🐌 na farmě = TOP SPA

Ano chováme a využíváme “služeb – SPA” africké suchozemské šneky.

SPA pomocníci pro ještě krásnější pleť

Obří šnek je přítulný a nenáročný domácí mazlík

V Africe z jejich ulit vyrábějí náhrdelníky, Češi z nich dělají domácí mazlíky. Najít zalíbení v chovu afrického suchozemského šneka je trochu zvláštní, ale seženete ho za pár korun a jeho životní nároky jsou minimální. Zlým pánem by se ovšem mohl stát při vypuštění do volné přírody.

Šneků vhodných k chovu je minimálně desítka, ideální je některá z oblovek, tedy achatin. Nejznámější je africká achatina velká (Achatina Achatina), největší suchozemský šnek s ulitou velkou až 30 centimetrů.

K životu toho moc nepotřebují

V zajetí ale i achatina velká obvykle doroste jen 15 až 20 cm, váží kolem 300 gramů a dožívá se zhruba sedmi let. Díky pruhům na ulitě se jí říká “tygrový šnek”. Tělo, tedy nohu, mívá černé barvy, jen výjimečně světlou, albíni jsou vzácní.

Achatina reticulata, šnek mazlíček.

Achatina reticulata, šnek mazlíček.

Módní šnek Achatina iredalei.

Módní šnek Achatina iredalei.

K chovu si můžete vybrat i druhý největší druh Achatina reticulata, ta může také dorůst až 20 cm. A chovat se dá i nažloutlá Achatina iredalei, která je drobnější, měří kolem 8 cm.

Šneci mají rádi vysokou vlhkost (až 90 %) a teplotu kolem 28 stupňů. To jim v bytě zajistíte velmi snadno. Zpočátku je můžete chovat v plastovém boxu s dírkami na vzduch či se síťkou místo poklopu, později je vhodné pořídit si skleněné terárium. Pro dva exempláře počítejte s minimální velikostí 30 x 50 cm.

Příklad boxu, ve kterém se dají šneci chovat. Jako podestýlka se používá kokosový substrát.
Příklad boxu, ve kterém se dají šneci chovat. Jako podestýlka se používá kokosový substrát.

Příklad boxu, ve kterém se dají šneci chovat. Jako podestýlka se používá kokosový substrát.

Jako podestýlka se často používá kokosový substrát, ten koupíte v každém zverimexu asi za 40 Kč. Na tvorbu ulity šnek také potřebuje sépiovou kost, ale tu můžete podle chovatele Jana Kratochvíla nahradit i obyčejnými vaječnými skořápkami.

Achatiny neboli oblovky si pochutnají i na krmivu pro suchozemské želvy, ovoci, čínském zelí, kousku sýra nebo vařených těstovinách. Nepohrdnou salátem, mrkví, rajčetem, mechem nebo zbytky z kuchyně, což mohou být například odřezky z jablek či okurek.

Na chov jsou nejvhodnější oblovky (lat. Achatina), které jsou jako domácí mazlíci naprosto nenáročné.

Do terária jim můžete pořídit i nějaké rostliny, šneci se pod ně schovávají a okusují jim listy. Mají také rádi vodu, chovatelé jim proto v teráriu vytvářejí jezírko nebo vodopád, ve kterém se šneci koupou. Ve skleněném teráriu je ideální jim přitápět žárovkou.

Jak se dá přijít k velkému šnekovi

“Svého prvního šneka jsem dostal k narozeninám a hned se mi zalíbil. Je to nenáročné zvíře, člověk se o něj nemusí moc starat. Zatím mám dva a plánuji si pořídit další. Baví mě sledovat je, jak chroustají okurku nebo po sobě lezou. Někdy je vypustím ven z terária a nechám je lézt i po klávesnici,” popisuje svou šnečí zálibu Kratochvíl.

Na internetových serverech často nabízejí chovatelé různé druhy šnečků za padesátikorunu až stokorunu nebo i zcela zdarma. Koupíte je také v některých zverimexech či na zvířecích burzách a výstavách. Konají se ve větších městech po celé republice několikrát do roka, na internetu najdete seznam termínů.

POZOR NA CHOV ŽRAVÝCH ŠNEKŮDruh achatiny s příznačným českým názvem achatina žravá (Achatina fulica) se rozšířil po celém světě. V USA se dokonce přemnožil a považují ho tam za pohromu. Tito šneci se totiž dokážou adaptovat i na sušší a chladnější podnebí: jednoduše tak, že se zahrabou 10 až 15 cm pod povrch půdy, kde přečkají zimu. Díky své žravosti spasou téměř cokoliv, rychle se množí a stávají se z nich ve volné přírodě škůdci bez přirozeného nepřítele.Loni našli živou achatinu žravou dokonce i na Slovensku, zřejmě ji do volné přírody vypustil nějaký chovatel. Vzhledem k tomu, že v našich krajích také nemá přirozeného nepřítele, můžeme se jejich přemnožení celkem obávat. Časem bychom se mohli na zahrádkách dočkat minimálně stejné paseky jako u plzáka španělského, kdysi k nám zavlečeného ze západní Evropy.

A proč je máme my?

Už jste možná slyšeli o rybičkách, které požírají kůži na nohou, čímž vám udělají dokonalou manikúru. Dát si šneka na obličej vás ale určitě ještě nenapadlo.

Poměrně nezvyklá revoluční metoda, která má být účinná proti vráskám. Jde o šnečí kosmetiku, konkrétně tedy o šnečí sliz. Na jeho výhody přišli farmáři ze šnečí farmy úplnou náhodou. Zjistili, že ti, kteří pracují dlouhodobě se šneky, mají jemnější kůži na rukou. A tak se začal zkoumat vliv šnečího slizu na lidskou kůži.

pomocník ke kráse

Výsledky byly překvapivé. Šnečí sliz totiž obsahuje celou řadu látek, které jsou doopravdy zdravé pro naši kůži. Poskytnou nejen hydrataci, ale navíc sliz obsahuje ve velkém množství

kolagen a elastin,

díky čemuž bude pleť pružná a pevná. Jako vedlejší produkt ještě šneci vyrobí

kyselinu močovou,

která má regenerační účinky.

Vypadá to, jako by byl sliz hlemýždě doslova zázrak pro naši pleť. Ale vážně. Kdo by si dobrovolně dal šneka na obličej?! No, divili byste se, ale přesně za tuhle proceduru jsou lidé ochotní zaplatit tisíce. Přitom jim v luxusních salonech dávají na obličej obyčejné šneky. Co myslíte, stálo by za to si jich taky pár nachytat?

Šnečí sliz jako bomba pro pleť

Kromě výše zmíněného obsahuje sliz ještě také

kyselinu glykolovou a hyaluronovou.

Jak možná víte, právě kyselina hyaluronová se používá v estetické dermatologie pro výplně pokožky (rty, kruhy pod očima, celkově pevnější pokožka). A také na její ozdravení a omlazení. Dále šnečí sliz obsahuje

vitaminy A, C a E.

Sliz by tedy měl zahojit menší ranky a navíc ještě částečně ochránit pleť proti škodlivému UV záření. Šnečí sliz tak vypadá vážně jako zázrak. Hlavně proto, že jde o přírodní cestu, jak dosáhnout omlazení tak, aby byl efekt opravdu trvalý. Nejde o žádnou umělou proceduru. Možná proto využívají šneky vyhlášené a kvalitní salony.

Vyzkoušíte to?

Je to příjemné

Chápeme, že představa, že si dáte na obličej šneka, není moc příjemná. Vlastně je to spíš odporné. Ale pro krásu se musí trpět. Šnečí sliz prý vůbec není lepkavý, jak by se mohlo zdát. A několik minut hlemýždě na obličeji určitě mnoho žen vydrží. Alespoň pokud obsahuje vážně tak účinné látky proti stárnutí. Vyrábí se ale i kosmetika, která přímo šnečí sliz už obsahuje.

A co vy, daly byste si na obličej šneka?

Já tedy rozhodně ANO, je to i příjemné a pleť je po-té krásně hebká a vláčná. Rozhodně to není nepříjemné a už vůbec odporné.

Jak to dělám já.

Pleť nejprve očistíme, promasirujeme – uvolníme, opláchneme čistou vodou a přiložíme šneky. Po 15 – 30 min. sejmeme odměníme je něčím sťavnatým a poděkujeme jim. Pleť následně promasirujeme a neotíráme. Může následovat pár dalších praktik, které efekt umocní a prodlouží.

Zdroj: Napsala ŠT, V. Voračková, Adéla Krucká, Hobby.cz

Další články

Víkend pro mámy a dcery

Víkend pro mámy a dcery

  Mámy a dcery   INFORMACE A PŘIHLÁŠENÍ  PŘIHLÁŠKA NA VÍKEND PRO MÁMY A DCERY NA FARMĚ V ČESKÉ KANADĚ    TERMÍN AKCE 4. - 6. 10. 2024 Cena 6600 Kč za 2 osoby (další osoba navíc platí 3000 Kč)   Co je součástí? Součástí ceny je celodenní domácí...

pokračovat ve čtení
Prodej, rezervace na březen holandských koz

Prodej, rezervace na březen holandských koz

Zakrslé kozy holandského typu k rezervaci na prodej od Farmy Adnev Bohemia, držitel ocenění nejlepší chov roku 2020 a 2022, se zaměřením na zakrslé kozy holandského typu nabízí k rezervaci kozičky a kozlíky z letošních vrhů. Jedná se o rodové linie Igor Wolf, Charlie,...

pokračovat ve čtení