Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Sukulent dar z přírody

Sukulent a jeho síla

Sukulent je pro většinu lidí známý pouze jako okrasná rostlina na skalku, kterou mívala jejich babička. Málokdo ale ví, co za sílu v sobě schovává. K sukulentům patří třeba kaktusy, aloe vera nebo netřesk skalní, kterému věnujeme tento článek. Netřesk můžete znát i pod názvem růže skalní – jméno získala nejspíše pro svůj typický vzhled připomínající růži. Sukulent nemusí být okrasou skalky, zvládnete jej vypěstovat jak venku, tak doma na balkoně nebo v květináči v kuchyni. Jde o nenáročnou rostlinu, které se daří všude. 

Proč je sukulent vzácný?

Sukulenty prozáří každý interiér a fungují jako přírodní čistička vzduchu. Mají schopnost čistit vzduch od škodlivin a toxinů a navíc jej zvlhčují, což se hodí v době kdy trpíte respiračními obtížemi. Mají v sobě spousty vitamínů a léčivých složek podporujících hojení ran, popáleniny nebo záněty. Při použití sukulentu většinou sáhnete po dužině z jeho listů. Zkuste jej ale konzumovat i jako prevenci. Nebudete litovat, každý list této rostlinky je plný léčivých látek a navíc jde také o skvělou přísadu do salátů – stačí umýt, nakrájet a vašemu jídlu dodá příjemnou kyselou chuť. Jíst můžete listy i mladé výhonky samotné. V Nizozemsku jde o oblíbenou pochoutku.

Jak pěstovat sukulent 

Sukulenty jsou ideální rostlinou po začátečníky. Jejich pěstování je náročné asi jako udržet při životě kaktus 🙂 Stejně jako kaktus umí zadržovat velké množství vody, a tak přežijí i dlouhodobé sucho. Ideální rostlina pro lidi, kteří rádi cestují nebo jsou stále v práci. Není potřeba je pravidelně zalévat. Stačí, kdy je čas od času trochu pokropíte vodou. Bez vody vydrží i tři týdny. Sukulenty se vyskytují téměř všude – nepotřebují speciální podmínky, přesné místo nebo ideální výživu. Nejlépe se jim bude dařit na slunném místě. Pokud jste si pořídili svůj první sukulent “hezky od miminka”, najděte mu slunné místo, ale ne výheň. Mohl by se spálit.  

Jak často sukulent hnojit?

Sukulenty hnojíme podle typu půdy. Většinou si poradí i bez hnojiva, pokud jim ho ale dopřejete, rozhodně neuděláte špatně. Pokud rostou v organické půdě, budou mít dost přirozených živin a není potřeba přidávat hnojivo. Pokud přerostly květináče a mají hluboké kořeny, hnojivo byste jim měli dát. Sukulenty je ideálně hnojit dvakrát za rok – na jaře a na podzim. Pokud je pěstujete doma v květináči, zvolte tekuté hnojivo a rostlinu předtím hnojením pořádně zalijte. 

Sukulent netřesk skalní

Jak mi sukulent pomůže? 

Ne každý sukulent je jedlý, pojďme se ale podívat přímo na netřesk skalní, který si můžete denně dopřát a podpořit s ním své zdraví a zahnat nejeden zdravotní problém. Netřesk sice není tak známý jako Aloe Vera, ale dokáže toho víc. 

Kožní problémy

Netřesk nezpůsobuje žádné kožní alergie, a nejsou u něj známy žádné špatné reakce. Dužina listu vám pomůže rychleji zahojit drobné ranky, odřeniny, štípance od hmyzu, ale i kožní zánětypopáleninyopary a bradavice. Pokud máte větší ranku, modřinu, otok nebo ztvrdlou kůži na patách, listy rozmačkejte a přiložte na postižená místa. To několikrát zopakujte. Pokud vás trápí opakovaná kuří oka, navlhčete kůži kolem něj a přiložte kousek rozřezaného listu, který upevníte náplastí. Nechte působit celou noc. 

Netřesk vs rýma 1:0 

Sukulenty zvlhčují vzduch, což je prospěšné zejména v době respiračních potíží. Podpořit dýchací cesty zvládne i čaj z netřesku. Nakrájejte pár omytých listů, spařte vroucí vodou a nechte louhovat zhruba 10 minut. Při rýmě popíjejte maximálně 3 šálky denně. Při zánětech v dutině ústní výluhem vyplachujte. 

Zánět mandlí, angína

Stejně jako kloktání šalvěje působí dobře netřesk. Stačí během dne krátce požvýkat jeho listy nebo kloktat výluh.
Pokud se k nachlazení přidal i zánět ucha, nezoufejte. Šťávu z listů lehce zahřejte a nakapejte přímo do ucha. Pozor, odhadněte teplotu tak, abyste si ucho nespálili, ale zároveň byla šťáva teplá – do ucha nikdy nekapeme nic studeného. Nezapomeňte šťávou prokapat i nos – je to ideální pomocník v boji s rýmou. 

Pokud vás trápí tinitus – pískání v uších, namočte vatu do čerstvé šťávy z netřesku a zkuste její účinky. 

S čím vám ještě netřesk může pomoc: 
odřeniny
rány a ranky kůže
bodnutí od hmyzu
kožní záněty
popáleniny
opar, herpes
bradavice
modřina, modřiny
otok
kuří oko
zánět úst – výplachy
zahlenění dýchacích cest
zánět průdušek
angína, zánět v krku (zánět mandlí)
bolest ucha
zánět ucha
rýma
ostruha paty, ztvrdlá kůže na patě

Pokud souzníte s přírodou tak, jako my a jdete pro první pomoc k ní a ne do lékárny, nezapomeňte navštívit Zelenou Zemi. S kódem ADNEV máte od nás 10% slevu na všechny produkty. Pro více informací a novinek z naší farmy nás nezapomeňte sledovat na Instagramu

 

 

Další články

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.