Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Hradecká 183, 378 62 Kunžak

Vietnamská prasátka

Vietnamská prasátka jsou již dlouho oblíbená mezi drobnými chovateli a stále se drží na výsluní zájmu. Jsou nenáročná, odolná proti nemocem, jejich chov a odchov není drahý. Pasou se na zahradě a někdy ji i hlídají!

Vietnamská prasátka patří mezi všežravce. A pokud se mohou napást na trávou zarostlé zahradě, sebrat si spadané plody ovocných stromů, jsou náklady na chov opravdu minimální. Jana Němcová z Bubovic, která je chová deset let, o nich tvrdí, že to jsou skromná zvířata, která se obejdou i bez jadrného krmiva a nepotřebují k ustájení ani chlívek. Stačí jim jednoduchý přístřešek, v němž bez následků přečkají i zimní měsíce.

Vietnamská prasátka jsou černá, ale mohou být i šedá a strakatá. Výjimkou nejsou ani bílá.

Prasátko místo sekačky

Velkou výhodou je, že prasátka vypasou trávu na zahrádce, a tak kosa může v kůlně odpočívat od jara do podzimu; spasou i spadané listí. Traduje se, že ráda rozrývají zahrádku. Bubovická chovatelka má jinou zkušenost. Říká, že jejich Matylda ryje pouze, když má mladé. Zřejmě jim hledá něco dobrého na zub, nebo je to učí. Pokud je však sama, je prý trávník netknutý.

Autor
Jindřich Spěvák

Další články

Víkend pro mámy a dcery

Víkend pro mámy a dcery

  Mámy a dcery   INFORMACE A PŘIHLÁŠENÍ  PŘIHLÁŠKA NA VÍKEND PRO MÁMY A DCERY NA FARMĚ V ČESKÉ KANADĚ    TERMÍN AKCE 4. - 6. 10. 2024 Cena 6600 Kč za 2 osoby (další osoba navíc platí 3000 Kč)   Co je součástí? Součástí ceny je celodenní domácí...

pokračovat ve čtení
Prodej, rezervace na březen holandských koz

Prodej, rezervace na březen holandských koz

Zakrslé kozy holandského typu k rezervaci na prodej od Farmy Adnev Bohemia, držitel ocenění nejlepší chov roku 2020 a 2022, se zaměřením na zakrslé kozy holandského typu nabízí k rezervaci kozičky a kozlíky z letošních vrhů. Jedná se o rodové linie Igor Wolf, Charlie,...

pokračovat ve čtení